Jak zbudować ogrodzenie w 8 prostych krokach

Jak zbudować ogrodzenie w 8 prostych krokach

Dodano: 18.04.2024 user_icon admin

Jak zbudować ogrodzenie w 8 prostych krokach

Odkryj sekrety zbudowania trwałego ogrodzenia, korzystając z naszego poradnika „krok po kroku”.

Pomożemy Ci od samego początku czyli wyboru materiałów po fachowe wskazówki dotyczące instalacji – pomożemy Ci w zaledwie 8 krokach!


Planujesz rozpocząć nowy projekt ogrodzenia? Czy nie wiesz, jak i od czego zacząć montaż ogrodzenia?


Jako właściciel posesji wiesz już, jak ogrodzenie może zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo Twojej posesji, wyznaczyć granice posesji, poprawić wygląd ogrodu, a nawet zwiększyć wartość domu. Rozpoczęcie projektu ogrodzenia może wydawać się skomplikowane, ale jego budowa jest o wiele łatwiejsza niż myślisz. Dlatego stworzyliśmy ten artykuł dla Ciebie, aby pomóc Ci krok po kroku przeprowadzić projekt samodzielnego montażu ogrodzenia. Dzięki odpowiednim narzędziom i odrobinie wiedzy, którą przedstawiliśmy w tym artykule, każdy może poradzić sobie z projektem instalacji ogrodzenia. Przeprowadzimy Cię przez cały proces budowy ogrodzenia. Od wyboru odpowiednich materiałów i określenia najlepszego projektu dla Twojej posesji, po kopanie dołów na słupy i montaż paneli ogrodzeniowych. A kiedy będziesz gotowy, chwyć narzędzia i przygotuj się do rozpoczęcia projektu, aby zbudować ogrodzenie, które przetrwa próbę czasu i poprawi wygląd Twojej posesji.

1. Zaplanuj wymiary oraz układ

Wszyscy wiemy, że ogrodzenie jest ważnym elementem każdej posesji, zapewniającym zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Ale zanim zaczniesz budować ogrodzenie, poświęć trochę czasu na rozważenie czego oczekujesz od swojego ogrodzenia i tego, jak będzie pasować do Twojego podwórka. Dzięki dobremu zaplanowaniu jak największej ilości czynniku na tym etapie, możesz stworzyć piękną przestrzeń na zewnątrz, która będzie uzupełnieniem innych projektów modernizacji domu oraz uniknąć ewentualnych błędów. Oto kilka kroków, które można wykonać, aby zaplanować układ ogrodzenia.


Określ przeznaczenie ogrodzenia

Budując ogrodzenie, warto zastanowić się, dlaczego go budujesz oraz jakie masz wobec niego oczekiwania. To kluczowy pierwszy krok, jeszcze zanim zaczniesz wybierać materiały lub wizualizować pomysły na projekt. Zastanów się, jakie funkcje ma spełniać Twoje nowe ogrodzenie, ponieważ wbrew pozorom jest ich wiele, a Tobie może zależeć na spełnieniu kilku z nich jednocześnie. Chcesz zwiększyć prywatność na swoim podwórku? Czy chcesz ustalić granice z sąsiadami? Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu? Chcesz stworzyć wybieg dla swoich zwierząt? A może chcesz stworzyć dekoracyjną granicę dla swojego ogrodu? Niezależnie od przyczyny, udzielenie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci określić projekt i styl ogrodzenia oraz dodać je do innych projektów modernizacji domu.

Sprawdź rozmiary swojej nieruchomości

Jeśli chodzi o projekt ogrodzenia, kluczowym elementem jest wymiar posiadanej działki. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu ogrodzenia ważne jest, aby przyjrzeć się wymiarom swojej posesji i zdecydować, ile przestrzeni chcesz otoczyć ogrodzeniem. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak nachylenie lub poziom gruntu, które mogą mieć wpływ na decyzje projektowe, takie jak odległość od słupków linii ogrodzenia, czy wymagają specjalnego wzmocnienia ze względu na zmiany wysokości lub czy wymagane są nachylone krawędzie. Wczesne uwzględnienie tych czynników może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając odpowiedni projekt ogrodzenia dla układu posesji.


Zapoznaj się z lokalnymi przepisami i przepisami budowlanymi

Przed rozpoczęciem projektu ogrodzenia ważne jest, aby sprawdzić każdy czynnik, który może mieć wpływ na możliwości budowy ogrodzenia. Może to mieć ogromne znaczenie pod względem kosztów i czasu realizacji projektu, dlatego ważne jest, aby od samego początku wiedzieć, co mówią przepisy i w jaki sposób się do nich odnieść. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych linii energetycznych, na które można wpłynąć podczas budowy ogrodzenia. Innym kluczowym obszarem badań jest maksymalna dozwolona wysokość ogrodzenia w Twojej okolicy, ponieważ może się ona znacznie różnić w zależności od dzielnic i miast. W zależności od tego, gdzie się znajdujesz i innych czynników związanych z projektem, takich jak rozmiar lub użyte materiały na ogrodzenie, może zdarzyć się również sytuacja w której wymagane będzie również pozwolenie na budowę przed rozpoczęciem pracy.


Planując układ ogrodzenia, będziesz w stanie stworzyć taki rodzaj ogrodzenia, który spełni wszystkie Twoje potrzeby i będzie zgodny z lokalnymi przepisami.

2. Zmierz i wyznacz miejsce na słupki

Skoro już zaplanowaliśmy układ naszego ogrodzenia, czas przejść do kroku drugiego: zmierzenia i oznaczenia słupków. Ten krok jest kluczowy, ponieważ stanowi podstawę dla reszty projektu. Chcemy mieć pewność, że każdy słupek będzie umieszczony dokładnie tam, gdzie chcemy.


Zmierz długość ogrodzenia

Mając w ręku miarkę, zacznij od jednego z narożnych palików i rozciągnij miarkę wzdłuż miejsca, w którym chcesz umieścić swoje ogrodzenie zapewniające prywatność. Pamiętaj, aby trzymać taśmę w odległości co najmniej 30 centymetrów od drzew lub innych przeszkód, które mogłyby potencjalnie zakłócać pomiary. Alternatywnie możesz oznaczyć te przeszkody, aby usunąć je później lub usunąć je na tym etapie. Poruszając się po obu stronach proponowanego obszaru ogrodzenia, pamiętaj o zapisaniu wszelkich wykonanych pomiarów, aby nie zapomnieć ich później podczas zakupów lub ustawiania słupków.


Zaznacz lokalizacje słupków ogrodzeniowych

Budując ogrodzenie zapewniające prywatność, możesz również pamiętać o odległości między każdym panelem, aby zapewnić optymalną wydajność. Właściwe wykonanie tej czynności jest niezbędne, aby zapewnić ogrodzeniu największą stabilność i bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że idealna odległość między słupkami będzie zależeć od rodzaju ogrodzenia i jego przeznaczenia.


Kup materiały ogrodzeniowe

Po zaplanowaniu i zmierzeniu nadszedł czas, aby zebrać wszystkie materiały potrzebne do zbudowania ogrodzenia. Zrób listę wszystkich potrzebnych materiałów, w tym słupków ogrodzeniowych, paneli ogrodzeniowych, wkrętów do pokładów, elementów złącznych i całego niezbędnego sprzętu. Nie zapomnij także o zakupie wszelkich narzędzi, których możesz potrzebować, takich jak szpadel do otworów na słupy, świder, wkrętarka itp.,


3. Wykop otwory na słupy

Na tym etapie masz już plan ogrodzenia i zaznaczone miejsca, gdzie będą zlokalizowane słupki ogrodzeniowe. Kolejnym krokiem w budowie ogrodzenia jest kopanie dołów w których zostaną umieszczone słupy ogrodzeniowe. Jeśli zostanie wykonany prawidłowo, ten krok jest kluczem do posiadania solidnych, trwałych słupków, które będą wspierać ogrodzenie.


Przygotuj się do kopania

Aby chronić się podczas kopania, należy nosić odpowiedni sprzęt ochronny, taki jak rękawiczki i kask. Zacznij od usunięcia wszelkich dużych korzeni, które mogą stykać się ze słupkami, ponieważ po zainstalowaniu mogą one wpłynąć na ich stabilność. Przed rozpoczęciem kopania należy zlokalizować wszelkie podziemne instalacje, aby uniknąć uszkodzeń lub zagrożeń bezpieczeństwa.

Jak wykopać doły na słupy?

Do kopania dołów użyj szpadla lub świdra mechanicznego, jeśli taki posiadasz. Upewnij się, że otwory są wystarczająco głębokie, aby zapewnić odpowiednie podparcie ogrodzenia, biorąc pod uwagę wysokość i ciężar materiałów. Zazwyczaj głębokość powinna sięgać około jednej trzeciej wysokości ogrodzenia, aby było stabilne po wypełnieniu betonem lub innymi materiałami. Rozważając głębokość wiercenia po odwiercie, ważne jest również uwzględnienie rodzaju gleby; na przykład gleby piaszczyste mogą wymagać głębszych otworów niż gleby gliniaste. Nie zapomnij o poszerzeniu otworów u dołu nie u góry, aby zapobiec przewróceniu się słupków. Ponadto, gdy zaczniesz kopać każdy otwór na słupek, upewnij się, że wszystkie mają tę samą głębokość i szerokość; zapewni to powtarzalność, jeśli chodzi o czas montażu.

4. Umieścić słupki w betonie

Budowa solidnego ogrodzenia wymaga umieszczenia słupków w betonie, aby zapewnić najbezpieczniejszą konstrukcję. Prawidłowe ustawienie słupków jest ważne, ponieważ gwarantuje, że ogrodzenie będzie stać przez wiele lat. Po zakończeniu kopania otworów na słupy upewnij się, że mają one odpowiednią głębokość i szerokość. Jeśli tak nie jest, nadszedł czas na dokonanie niezbędnych korekt.


Wymieszaj beton

Gdy wszystko będzie już gotowe, do każdego otworu należy dodać szybkoschnący cement i wymieszać z wodą, aż do uzyskania gęstej konsystencji przypominającej pastę. Mieszaj ten beton zgodnie z instrukcjami producenta.


Umieść słupki ogrodzeniowe

Nadszedł czas na umieszczenie słupków w otworach. Jest to praca dla dwóch osób, więc upewnij się, że masz pomocnika, który Ci pomoże. Upewnij się, że słupki są ustawione pionowo, co oznacza, że są ustawione prosto w górę i w dół, oraz wypoziomowane.

Wlać beton do otworów na słupki

Po ustawieniu słupków nadszedł czas na wylanie betonu. Wypełnij otwór wokół słupka, ubijając beton w trakcie pracy, aby usunąć wszelkie kieszenie powietrzne. Upewnij się, że beton sięga górnej krawędzi otworu i jest na poziomie gruntu. Powtórz ten proces dla każdego słupka.


Poczekaj, aż beton stwardnieje

Daj trochę czasu, aby beton stwardniał. Zwykle zajmuje to kilka godzin, ale przed przejściem do następnego kroku najlepiej poczekać od 10 do 24 godzin, w zależności od warunków pogodowych. W tym czasie należy utrzymywać wilgotność betonu. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu wysychaniu i pękaniu betonu.

5. Zaznacz i przymocuj szyny do słupków

Każdy taras i ogrodzenie potrzebuje bezpiecznego fundamentu, aby zapewnić jego długoterminową trwałość i wytrzymałość. Osiąga się to poprzez staranny montaż słupków w podłożu, a następnie oznaczenie i zamocowanie balustrad. Wymaga to cierpliwości i dbałości o szczegóły, ale przy odpowiedniej technice można to wykonać szybko i dokładnie.

Zaznacz na słupkach miejsce, w którym położone będą mocowania.

Pierwszym krokiem jest użycie poziomnicy, aby upewnić się, że słupek jest całkowicie prosty. Możesz także użyć żyłki murarskiej, aby upewnić się, że wszystko jest równe. Po ustaleniu tej pozycji nadszedł czas, aby wyznaczyć miejsca dla każdej sekcji akcesoriów montażowych słupka.


6. Zamontuj panele lub pikiety na szynach

W zależności od rodzaju budowanego ogrodzenia, kolejnym krokiem w tym procesie jest montaż paneli lub innych elementów do umocowania przęseł. Na tym etapie ogrodzenie zaczyna nabierać kształtu i nabierać swojego charakterystycznego charakteru. Panele to duże, prefabrykowane elementy dostępne w różnych kolorach, wykończeniach i wzorach; są łatwe w montażu i zapewniają jednolity wygląd. Mogą być to również pojedyncze deski, które tworzą odstępy pomiędzy każdym elementem - idealne do tradycyjnego wyglądu białego płotu, lub kompletne panele.

Zaznacz miejsce, w którym przęsła będą miały swoje miejsce.

Pierwszym krokiem podczas montażu paneli lub przęseł jest określenie prawidłowego rozmieszczenia każdego z nich. Aby to zrobić, zmierz odległość między każdym mocowaniem i zaznacz je na słupkach w regularnych odstępach. To będzie punkt wyjścia dla Twojego pierwszego przęsła.


Przymocuj panele ogrodzeniowe lub przęsła ogrodzeniowe do słupków.

Następnie umieść pierwsze przęsło na miejscu, upewniając się, że jest wypoziomowane i proste. Kolejno za pomocą śrub lub obejm przymocuj panel lub przęsło do słupka. Upewnij się, że śruby są rozmieszczone równomiernie i wkręcone prosto w słupek lub obejmy, aby panel lub przęsło były bezpiecznie zamocowane. Powtórz ten proces dla każdego panelu lub przęsła, upewniając się, że każdy z nich jest wypoziomowany i prosty przed przymocowaniem go na miejscu.


Zachowaj czujność podczas instalacji

Podczas pracy upewnij się, że panele lub przęsła są równomiernie rozmieszczone, a odległość między nimi jest stała. Jeśli używasz paneli, ważne jest, aby upewnić się, że łączenia pomiędzy każdym panelem są szczelne i równe, zapewni to jednolity wygląd.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wykończenie paneli lub przęseł. Jeśli używasz drewna, pamiętaj o zastosowaniu środka konserwującego, aby chronić go przed czynnikami atmosferycznymi. Jeśli używasz metalu lub winylu, pamiętaj o regularnym czyszczeniu go, aby wyglądał świetnie.


7. Zamocuj zaślepki słupków

Jednym z najważniejszych i pomijanych kroków jest założenie zaślepek na słupki, ponieważ są one niezbędne do ochrony słupków przed wodą i innymi czynnikami pogodowymi. Ponadto przymocowanie zaślepek na słupki to jeden z ostatnich elementów, który nada Twojemu ogrodzeniu dopracowany i profesjonalny wygląd.

Wybierz odpowiednie czapki pocztowe

Aby przymocować zaślepki słupków, najpierw pobierz wymiary słupka za pomocą taśmy mierniczej. Następnie kup zaślepki słupkowe zgodnie z tymi pomiarami. Dostępnych jest wiele różnych stylów zaślepek na słupki, od prostych płaskich czapek po bardziej wyszukane projekty. Ważne jest, aby upewnić się, że wybierasz odpowiedni rozmiar słupków, z których korzystasz i który pasuje do stylu Twojego ogrodzenia.

Przygotuj słupek do zamocowania zaślepek słupków

Po uzyskaniu wymaganej osłony słupka wyczyść górę każdego słupka ogrodzeniowego wilgotną szmatką, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Gdy górna część słupka będzie czysta, nałóż warstwę silikonu wokół górnej części każdego słupka, aby chronić słupek przed wilgocią.


Sprawdź stabilność

Upewnij się, że zaślepki słupków są bezpiecznie zamocowane i nie chwieją się. W razie potrzeby dodaj dodatkowy klej lub śruby. Powtórz ten proces dla każdej osłony słupka, upewniając się, że każda z nich jest wypoziomowana i prosta przed zamocowaniem jej na miejscu.

8. Uszczelnij lub pomaluj płot

Nowe ogrodzenie to duża inwestycja i aby zachowało piękny wygląd przez długie lata, ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych. Uszczelnianie lub bejcowanie ogrodzenia jest ostatnim krokiem w procesie budowy ogrodzenia i może również poprawić wygląd ogrodzenia. Nie tylko podnosi walory estetyczne przestrzeni zewnętrznej, ale także pomaga chronić materiał przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Chcesz dołączyć do Otopłot?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, lub skontaktuj się z nami: bok@otoplot.pl lub 690 504 404.

Poznaj szczegóły