Ogrodzenia poziome, a ogrodzenia pionowe: kluczowe różnice, wady i zalety.

Ogrodzenia poziome, a ogrodzenia pionowe: kluczowe różnice, wady i zalety.

Dodano: 27.03.2024 user_icon admin

Niezależnie od tego, czy masz psa biegającego po okolicy, czy chcesz zapewnić trochę prywatności i bezpieczeństwa na swoim podwórku , ogrodzenie jest świetną opcją. Zanim zagłębisz się w różne typy ogrodzeń lub znajdziesz lokalnego wykonawce który Ci w tym pomoże, trzeba najpierw zadecydować, czy chcesz, aby deski płotu układały się pionowo czy poziomo.

Choć może się to wydawać szybką decyzja, ma ona znaczący wpływ na koszt i efekt końcowy.

Porównajmy ogrodzenia poziome i pionowe, aby zobaczyć, które z nich będzie odpowiednie dla Twojego projektu na przebudowę podwórka.


Definicja ogrodzenia poziomego


W odróżnieniu od tradycyjnych ogrodzeń pionowych, coraz częściej montuje się ogrodzenia poziome, które posiadają paliki biegnące równolegle do podłoża lum z boku na bok.


Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się przy:

  • nowoczesnych lub współczesnych domów wyróżniających się w okolicy,
  • w domach zlokalizowanych na takim terenie, gdzie ogrodzenie narażone jest na niekorzystne warunki pogodowe,
  • projekty wysokobudżetowe.


Zalety ogrodzeń poziomych


Jedną z najbardziej atrakcyjnych zalet poziomego ogrodzenia jest jego unikalny design. Zazwyczaj spotykane są ogrodzenia pionowe, dlatego wybór projektu poziomego sprawi, że Twój dom będzie wyróżniał się na tle otoczenia. Ogrodzenia poziome charakteryzują się mocniejszymi elementami z jakich zostało wykonane niż ich pionowe odpowiedniki, ponieważ wymagają tarcicy wyższej jakości. Trwałość materiału oznacza mniejszy wpływ warunków atmosferycznych, ponieważ wilgoć gruntowa nie wpływa na końce palików.


Wady ogrodzeń poziomych


Główną wadą płynącą z wyboru ogrodzeń poziomych w porównaniu do ogrodzeń pionowych jest to że są zazwyczaj droższe. Ta wyższa cena wynika głównie z faktu iż elementy na ich wykonanie muszą być kupowane i instalowane kawałek po kawałku, co znacząco zwiększa koszty materiału jak i usługi montażowe.

Budowa ogrodzeń poziomych stwarza większe zagrożenie dla bezpieczeństwa w porównaniu z płotem pionowym ze względu na ich konstrukcję z listew, przypominającą drabinę, co ułatwia intruzom wspinanie się. Nawet przy najbardziej szczelnych poziomych płotach, trzeba zachować minimalne odstępy, dla wentylacji i uniknięcia problemów związanych z ekspansją i kurczeniem się drewna. Choć centymetr może wydawać się nie dużo, ale wystarczy by zakłócić swoją prywatność


Definicja ogrodzenia pionowego


Ogrodzenia pionowe są bardziej tradycyjne i składają się z desek lub palików instalowanych od ziemi w górę.


Najlepsze dla:

  • budownictwa starszego o tradycyjnej architekturze i klasycznym stylu,
  • właścicieli domów którzy muszą gospodarować ograniczonymi środkami finansowymi,
  • nieruchomości zlokalizowane na pochyłym lub nierównym terenie,
  • lokalizacji z suchą pogodą, gdzie warunki atmosferyczne nie mają wpływu na konstrukcję ogrodzenia.


Zalety ogrodzeń pionowych


Niewątpliwie największą zaletą wykorzystania ogrodzenia pionowego jest przede wszystkim jego atrakcyjna cena. Ogrodzenia tego typu są ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu do ich poziomych odpowiedników, ponieważ wykonuje się je z tańszego drewna i możliwe jest ich montowanie poza obszarem budowy. Gotowe zestawy ogrodzeń pionowych są w taki sposób zaprojektowane, aby można je było szybko i sprawnie zamontować. Dlatego też, są one doskonałym wyborem dla projektów ogrodzeń typu "zrób to sam". Takiego typu płoty doskonale sprawdzają się również na terenach o nierównej powierzchni. Można je montować naprzemiennie nawet na stromym terenie. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń poziomych, ogrodzenia pionowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Ich ciężar jest równomiernie rozłożony, a dodatkowo wyposażone są w poziome belki co jeszcze bardziej zwiększa ich stabilność.

Wreszcie ogrodzenia pionowe są bardziej efektywne w zapewnieniu prywatności jak i bezpieczeństwa niż ich poziome odpowiedniki. Wynika to z faktu, że deski umieszczone są bliżej siebie, co sprawia iż trudniej jest się po nich wspinać.


Wady ogrodzeń pionowych


Jedną z wad ogrodzenia pionowego jest to, że nie ma on tak dużych walorów estetycznych i nie wyróżnia się tak bardzo jak ogrodzenie poziome. Jednak o gustach się nie dyskutuje i dla niektórych właścicieli domów, którzy preferują tradycyjny wygląd, może to być wręcz ogromna zaleta. Kolejną wadą jest to, że na pionowe elementy większy wpływ mają trudne warunki pogodowe. Najbardziej wrażliwą częścią płotu są jego końce, które w przypadku takiego płotu skierowane są w górę do słońca i elementów które są wkopane w ziemię. Oznacza to, że ogrodzenia pionowe mogą z czasem ulegać szybszemu niszczeniu w obszarach o większej wilgotności. Mogą być również podatne na zwiotczenie.


Porównajmy zatem wszystkie aspekty ogrodzeń pionowych i poziomych.


Rozważając różne czynniki takie jak estetyka, trwałość, bezpieczeństwo i inne przeprowadźmy analizę, aby ustalić które ogrodzenie wyróżnia się najlepiej pod względem takich kryteriów, oraz innych istotnych aspektów jakie powinno się uwzględnić.


Wygląd


Niewielu ludzi uważa ogrodzenia pionowe za bardziej atrakcyjne od poziomych. Ogrodzenie poziome kojarzone są z elegancją, nowoczesnością nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter. Jeśli już posiadasz dom o nowoczesnym wyglądzie, prawdopodobnie płot pionowy nie będzie się harmonizować w odpowiedni sposób, a wręcz może zakłócić jego estetykę.


Nachylenie terenu


Ogrodzenia poziome wymagają stosunkowo równego terenu podczas budowy, co sprawia że są mniej elastyczne w kwestii miejsca ich montażu. Jeśli Twoje podwórko z tyłu lub z przodu jest nachylone, prawdopodobnie będziesz musiał zastosować pionowe ogrodzenie, nawet jeśli początkowo preferowałeś inne rozwiązania projektowe.


Trwałość


Ogrodzenia poziome są podatne na uginanie się, jeśli nie są wzmocnione odpowiednimi słupkami czy też belkami poprzecznymi. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna wyższej jakości niż te tradycyjne pionowe. Z kolei ogrodzenia pionowe zawierają już wzmocnienia, które czynią je bardzo trwałymi. Podczas podejmowania decyzji o trwałości nie zawsze wszystko wydaje się jednoznaczne.


Bezpieczeństwo


Nawet przy płotach o wąskich listwach poziomych zachowuje się pewna przestrzeń, co stwarza możliwość podglądania. Te szczeliny mogą również umożliwić komuś wykorzystanie płotu jako podpory do łatwiejszego wspinania się. Dlatego jeśli priorytetem jest pełna prywatność, ogrodzenia pionowe stanowią najlepsze rozwiązanie.


Cena


W większości przypadków ogrodzenia pionowe są tańsze niż poziome z kilku powodów. Na przykład płoty pionowe są zwykle wykonane z tańszego drewna i sprzedawane w gotowych paczkach, podczas gdy płoty poziome są zwykle wyższe i muszą być instalowane na miejscu. Chociaż w grę wchodzi wiele innych czynników, można śmiało powiedzieć, że poziome ogrodzenie będzie kosztowniejsze.


Samodzielne wykonanie


Ogrodzenia pionowe są zaprojektowane z myślą o możliwości montażu przez samodzielnych właścicieli domów. Choć wymaga to pewnego wysiłku, to jednak możliwe do zrealizowania. Montaż ogrodzenia poziomego natomiast jest bardziej skomplikowany i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego często korzystniej jest powierzyć tę pracę lokalnemu fachowcowi od ogrodzeń w Twojej okolicy.


Wytrzymałość na warunki atmosferyczne


Najbardziej narażonymi na warunki atmosferyczne częściami ogrodzenia są ich odsłonięte końce. W przypadku ogrodzeń poziomych te końce są zazwyczaj skierowane na zewnątrz, narażając się na działanie słońca, deszczu, śniegu i innych czynników. W takim przypadku ogrodzenia pionowe, gdzie końce skierowane są zarówno w górę (w stronę słońca i opadów atmosferycznych) jak i w dół w ziemię (która może być wilgotna lub pełna robaków), mogą być bardziej podatne na szybsze zużycie, szczególnie w obszarach o wysokim poziomie wilgotności.


Ostateczny wybór powinien być starannie przemyślany i dopasowany do konkretnych potrzeb i preferencji właściciela nieruchomości.


Chcesz dołączyć do Otopłot?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Poznaj szczegóły